Медиите са част от публичната власт. Свободен ли си, ако и там си само зрител и ДРУГИ решават БЕЗ теб и ВМЕСТО теб?
„Информират“ ни селективно, лъжат, заглушават неудобното, облъчват ни едностранно, ограничавайки публичния диалог МЕЖДУ нас, гражданите за да си останем в атомизирано състояние, неспособни за съввместно действие.
Независими ли са медиите? От теб – със сигурност!
Кой държи тази власт? На върха – „Съвет за електронни медии” – „министерство на истината” от 5 човека – трима избирани от партийното мнозинства в НС, двама – назначени от президента. Една петорка си избира сама председателя и контролира всички медии, вкл. двете „обществени” – БНР и БНТ, на които утвърждава директорите и членовете на УС.
Двете публични медии – БНТ и БНР, наречени „обществени”, са всъщност държавни, а държавата чия е? На обществото? Я да видим – управляват се от генералени директори и управителни съвети от по 5 члена (вкл. директора) Ясно колко са „обществени”, с партийно назначени шефове в безцеримонно тесен и непредставителен състав – 5 чиновника!
По света такива съвети са с по 25 члена, включващи ректори на ВУЗ, творчески съюзи и пр. представители на обществото. (Искаш ли това и у нас – дай „пет”!)
И ти да видиш, „обществени съвети” – т.е. „гражданско участие“, одобрени от… директорите. Фасадна симулация на „твое“ участие в „четвъртата власт“.
Частните медии също са част от публичната власт – де факто упражняват такава. Неслучайно ги контролира СЕМ, където още по-малко ТИ имаш някакъв контрол, а конуренцията между тях е като в останалия „пазар“ – картели и чадъри.
С една дума и в тази власт си САМО ЗРИТЕЛ И СЛУШАТЕЛ – без никакво реално участие в упражняването й, но и тук ни разиграват някаква „независимост“, „конкуренция”, „открити“ телефони, „твоя новина” и т.п. имитации, зад които все същата банда под всичките й бои, гербове и „промени“ държи и тази власт за оглупяване, зомбиране и атомизиране на населението.
И в тоя цирк, като в останалите, МАЙМУНКИ сазрителите.
ИЗЛЕЗ НА АРЕНАТА и си вземи права ТИ да променяш криви правила!
Идеи за решение:
Увеличаване състава на СЕМ до 9-11 души, пряко избирани от гражданите.
Пряко избиране на генералните директори на БНР и БНТ от гражданите.
Увеличаване състава на УС в БНТ и БНР до 25 души, половината пряко избирани от гражданите, останалите – от СЕМ. (?) Заедно с парламентарните избори.
Граждански квоти 50-100 души в обществените медии с права за наблюдение и контрол, избирани и обновявани годишно по жребий от списък, открит за всички със средно и нагоре образование. Тогава ще са „обществени”.
Право на новина – в национален/регионален ефир и сайтовете на публичните медии. С 500-1000 подписа новината ви (вкл. видеоклип до 10 сек.) влиза във всички емисии новини за 48 часа и се качва в новините на интернет страницата на съответната медия. Кой решава днес какво е новина? Не ТИ. А лешоядите, знаеш, се хранят главно с мърша и скандали.
Глоба за публично лъжене – от 5 лв. до 500 000+ (според вредите).
Пряк достъп до ефира за гражданите чрез открити телефони
Всеки ден по 30 мин. в „прайм тайм” сутрин и вечер, контролирани от граждански наблюдатели, избрани по жребий (сега обажданията се филтрират – не вдигат на „нежелани” тел.номера от „черен списък“). В уикенда – повече часове и честоти за диалог в ефира между гражданите от цялата страна.
Гражданска журналистика (вж. какво значи)
„Гражданската журналистика“ да стане специалност във факултетите.
Последни коментари